

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 9.1 V |
| Tolerance | 5 % |
| Length | 4.6 mm |
| Width | 3.95 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Power Rating | 3 W |
| Height | 2.28 mm |
| Material | Plastic |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Impedance | 4 Ω |
| Working Voltage | 9.1 V |
| Forward Voltage | 1.5 V |
| Max Power Dissipation | 3 W |
| Power Dissipation | 550 mW |
| Breakdown Voltage | 9.56 V |
| Max Reverse Leakage Current | 5 µA |
| Zener Voltage | 9.1 V |
| Element Configuration | Single |
| ESD Protection | Yes |
| Test Current | 41.2 mA |
| Reverse Current | 5 µA |
| Voltage Tolerance | 5 % |
| Zener Current | 164 mA |
| Schedule B | 8541100050 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 2404
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10070
Ext.Price$0.10070
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10070 | $0.10070 |
| 10 | $0.08968 | $0.89680 |
| 50 | $0.07987 | $3.99350 |
| 100 | $0.07058 | $7.05800 |
| 500 | $0.06237 | $31.18500 |
| 1000 | $0.05926 | $59.26000 |
| 3000 | $0.05631 | $168.93000 |
| 5000 | $0.05351 | $267.55000 |
